Jak dobrze wybrać mieszkanie? To ostatnio coraz częściej pojawiające się pytanie. Ty również je sobie zadajesz? W takim razie poniższy tekst jest dla Ciebie, gdyż podpowiadamy w nim, na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy nowe mieszkania.

Koszt zakupy mieszkania

Jednym z najważniejszych parametrów jest koszt zakupu i nie mówimy tutaj o szukaniu tanich ofert, lecz o takich, na które nas po prostu stać. Choć wiele osób o tym zapomina, to bez odpowiedniej ilości środków nie będziemy w stanie kupić wymarzonego mieszkania. Aby uniknąć rozczarowania, wystarczy ustalić, ile dokładnie możemy przeznaczyć na zakup mieszkania i się później tego trzymać.

Sprawdzamy metraż

Na pewno nasza uwaga powinna też się skupić na metrażu mieszkania. Szukając czegoś dla siebie, miejmy na uwadze takie mieszkania, które zapewnią odpowiednią przestrzeń dla wszystkich domowników.

Sprawdzamy rozkład mieszkania

Niektórzy wychodzą z założenie, że tylko metraż mieszkania ma znaczenie. Jednak praktyka pokazuje, że bardzo duże znaczenie ma również sam jego rozkład. Ustawienie poszczególnych pomieszczeń wpływa na komfort wszystkich domowników. Dlatego powinniśmy sprawdzać, czy mieszkanie, które zamierzamy kupić, jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Na tym jednak nie koniec, ponieważ warto również sprawdzić, czy mamy do czynienia z mieszkaniem nasłonecznionym, czy też będzie to miejsce, które zapewni przez większą część dnia chłód i wybrać wariant, który nam najbardziej odpowiada.

Sprawdzamy lokalizację

Nasza uwaga nie powinna ograniczać się tylko do samego mieszkania, ale także do najbliżej lokalizacji. Powinniśmy upewnić się, czy zagospodarowanie najbliższej okolicy również spełnia nasze oczekiwania. Na pewno wygodniej mieszka się, gdy pod ręką mamy sklepy spożywcze oraz punty usługowe. Łatwy dostęp do wszystkiego, czego potrzebujemy, sprawia, że codzienne życie staje się o wiele prostsze. Na tym jednak nie koniec, warto również sprawdzić, czy z danego punktu będziemy mieć łatwy dojazd do pracy. Stanie w korkach nie należy do najprzyjemniejszych chwil, zwłaszcza jeśli spędza się w nich po kilkadziesiąt minut dziennie. Dlatego upewnijmy się, że nasze nowe mieszkanie warszawa bemowo zapewni nam bezproblemowy dojazd do pracy, a w przypadku posiadania dzieci także do szkół, przedszkoli, czy żłobków. 

Sprawdzamy stan prawny mieszkania

Ostatnim, ale zarazem najważniejszym aspektem jest sprawdzenie, jak przedstawia się sytuacja prawna mieszkania, które zamierzamy kupić. Choć wielu z nas o tym zapomina, to nie zawsze oferowane mieszkania są wolne od roszczeń i zobowiązań finansowych. Jeśli nie chcemy przejąć na siebie tych zobowiązań wraz z zakupem mieszkania, to jeszcze przed spisaniem umowy przedwstępnej powinniśmy sprawdzić stan prawny danego mieszkania. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prostsza, niż by się mogło wydawać. Jedyne co trzeba zrobić to sprawdzić księgi wieczyste. To właśnie w nich pojawiają się wszelkie adnotacje dotyczące kredytów, roszczeń osób trzecich, czy innych zobowiązaniach. Wystarczy je zweryfikować, by zapewnić sobie ochronę przed nieprzyjemności.