Tlen i ozon mogą posłużyć w walce o urodę i zdrowie. Leczenie ozonem nazywamy ozonoterapią. Jest to skuteczny sposób na zwalczanie wszelkich wirusów, szkodliwych grzybów, bakterii oraz innych organizmów chorobotwórczych. W tym celu używa się mieszaniny tlenu i ozonu. Ozonoterapię wykorzystuje się z dobrym skutkiem w takich dziedzinach, jak: kosmetyka, stomatologia oraz medycyna.

Co powinniśmy wiedzieć o ozonie?

Ozon to gaz, który potrafi silnie utleniać. To sprawia, że ma działanie grzybo-, bakterio- i wirusobójcze. Pod działanie ozonu poddane są rozmaite drobnoustroje. Na przykład takie, które znajdują się w wodzie ozonowanej. Trzeba wiedzieć, że mnogą one ulec utlenianiu w czasie krótszym niż jedna minuta. Oczyszczanie ozonem stosuje się również w pomieszczeniach, w takich, jak na przykład sala operacyjna lub też oczyszcza się wodę w basenach. Ozon posiada właściwości pleśniobójcze. To pozwala używać go do czyszczenia wnętrz aut, mebli oraz rękawic sportowych i obuwia. Czasami spotykamy się z sytuacją oczyszczania ozonem żywności. Ozon może także skutecznie wyczyścić ludzki organizm ze szkodliwych dla zdrowia bakterii, pleśni oraz grzybów. Ozonoterapię można stosować w formie kąpieli zwanych ozonowo-tlenowymi, zastrzyków wykonywanych dożylnie, domięśniowo lub podskórnie w formie odpowiednich preparatów kosmetycznych, które aplikuje się na skórę.

Zastosowania ozonoterapii w medycynie oraz stomatologii

Wcześniej już zostało wspomniane, że ozonoterapia z powodzeniem wykorzystywana jest w takich dziedzinach jak właśnie stomatologia, a także medycyna. Gdy mówimy o stomatologii, powinniśmy wiedzieć, że ozon świetnie sprawdza się tej dziedzinie jako środek do leczenia i zwalczania próchnicy, a także w sytuacji zapalenia miazgi zębowej (tak zwanej zgorzeli). Dobrze też oczyszcza i dezynfekuje tkanki, które znajdują się w jamie ustnej. Ozonoterapię stosuje się również w leczeniu takiej choroby, jak borelioza. Oprócz tego świetnie radzi sobie z zapaleniem kości, zapaleniem jelit, migreną oraz żółtaczką zakaźną. Ozon dotlenia krew i komórki występujące w organizmie. Dodatkowo przyspiesza przepływ krwi oraz prawidłowo dba o właściwe dotlenienie mózgu. Mieszaninę tlenu i ozony podaje się w formie ozonowanych opatrunków, iniekcji podskórnych, dotętniczych, dożylnych, a także kropli do oczu. Warto także zaznaczyć i wyróżnić fakt, że stosowanie ozonoterapii świetnie sprawdza się w przyspieszeniu leczenia ran, które ciężko się goją. Chodzi o rany po zabiegach stomatologicznych oraz występujących na całym ciele człowieka. To powoduje, że działanie ozonoterapii świetnie sprawdza się w kosmetyce i dermatologii.

Wiemy już, że dzięki ozonoterapii dotlenione są tkanki. To przyspiesza regenerowanie się komórek oraz przeciwdziała otwartym zakażeniom ran. Wszystko to dzięki właściwościom bakteriobójczym ozonu. W dermatologii oraz kosmetyce, ozon używa się w leczeniu opryszczki i trądziku. Trzeba pamiętać o fakcie, że skórka, która jest odpowiednio dotleniona, starzeje się znacznie wolniej, staje się gładka oraz promienna.