Planując budowę lub zakup własnego domu zdecydować musimy o jego lokalizacji, wielkości, układzie pokoi oraz stylu, w jakim chcemy nasz dom zaprojektować. Jednym z najbardziej zjawiskowych jest styl włoski, który mieści w sobie urocze połączenie elegancji i nowoczesności. Bogate wzornictwo doskonale komponuje się z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Projekty są proste, łączące w sobie elementy nowoczesności i ekstrawagancji. Prostota architektury w połączeniu z odważnymi kolorami daje zjawiskowy efekt. Nasycone kolory słońca uroczo komponują się z elementami z kamienia lub drewna. Takie połączenie owocuje bardzo oryginalnym efektem wizualnym. Dzięki ciepłym odcieniom elewacji i elementom drewnianym tworzy się klimat rodzinnego ciepła. Dom we włoskim stylu nie jest tylko klockiem z betonu, ale posiada własny charakter i zdefiniowany wyraz. Spadziste dachy, kamienne kolumny, bluszcze na drewnianych wykończeniach tworzą niemalże baśniowy efekt.

Dom z kamienia

Można pokusić się o budowę domu z kamienia w prostym, rustykalnym stylu nadając mu charakter drewnianymi okiennicami w odważnym kolorze, np. ciepłego pomarańczu. Taki surowy klimat pięknie ożywią kolorowe rośliny i kwiaty. Kamień jest bardzo trwałym budulcem, jednocześnie doskonale wpisującym się wiejski klimat.

Jeśli zdecydujemy się na projekt z kamienia warto zadbać, by inne elementy budowli były równie trwałe. Drewniane okiennice i części dekoracji należy zaimpregnować. Produkty Lux Decor wykonane z akrylowej żywicy doskonale sprawdzą się w takiej roli. Naturalne woski zwiększają trwałość i wytrzymałość drewna, odpychając wodę zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów.

Lux Decor to trwałe kolory i odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Drewno idealnie nadaje się do dekoracji elewacji. Drewniane wzory, kształty geometryczne na ścianach budynku lub bryły wystające z ich ścian tworzą ciekawe kompozycje. Jego zastosowanie może ograniczać tylko wyobraźnia. Zaimpregnowane Lux Decor będą cieszyć oczy przez wiele lat.

Jak oczyścić drewno?

Jeśli nie budujemy domu od podstaw a kupujemy piękny budynek pokryty drewnem, który chcielibyśmy odświeżyć, zaimpregnować Lux Decor i pomalować musimy najpierw odpowiednio wyczyścić drewno. Piaskowanie to jedna z bardzo dobrze znanych metod. Niestety może ona powodować wgniecenia i zarysowania. Oczyszczanie starych desek poprzez ścieranie i mycie zwiększa ryzyko powstawania zagrzybienia. Najskuteczniejszą i najbardziej innowacyjną metodą jest sodowanie. Jest to metoda ekologiczna i nieszkodliwa dla środowiska. Bardzo delikatna, często także wykorzystywana przy renowacjach ścian budynków sakralnych i miejsc historycznych. Dzięki sodowaniu usuwamy mech, brud i zacieki nie uszkadzając drewna. Unikniemy przez to konieczności wymiany desek a co za tym idzie zwiększenia kosztów remontu. Firmy oferujące usługi renowacyjne bardzo często dokonują wyceny podczas darmowej wizyty. Cena zależna jest od stanu faktycznego drewna, jego wieku, zagrzybienia, porośnięcia mchem i ilości farb na deskach. Zanim drewno zostanie zaimpregnowane emulsją Lux Decor użyte są środki biobójcze, które mają zapobiec zalęganiu insektów. Można także poprosić fachowców o pokrycie ścian drewnianych powłoką ogniochronną. Nawet najbardziej zniszczony drewniany budynek, zabrudzony i zarośnięty dzięki procesom czyszczącym odzyska swój pierwotny blask a deski będą wyglądały jak nowe. Tak oczyszczone drewno jest gotowe na lakierowanie impregnowanie i malowanie. Impregnacja Lux Decor uchroni je przed ponowną degradacją a elementy drewniane przez wiele lat oprą się opadom deszczu i silnym wiatrom. To właśnie elewacja i jej stan są wizytówką całego domu i gospodarza. Dlatego warto zadbać o jej czysty i schludny wygląd.