W miarę rozrastania się firmy, która zatrudnia coraz większą liczbę pracowników, większym wyzwaniem staje się zarządzanie kadrami. Nic więc dziwnego, że wiele z nich decyduje się na usługę kadry i płace outsourcing. Powierzenie zarządzania tymi działami zewnętrznym podmiotom nie tylko usprawni pracę całej organizacji, ale również podniesie jakość zarządzania działami HR. Kto powinien zainteresować się taką usługą?

Outsourcing kadr i płac – kiedy podjąć taką decyzję?

Decyzja o outsourcingu procesów biznesowych ma charakter raczej długoterminowy. Dotyczy to zarówno obszarów takich jak marketing, kadry i płace, czy też HR. Wynika to oczywiście z faktu, że wiąże się to z podjęciem stosownych zmian organizacyjnych, które nie mogą zostać zmienione z dnia na dzień.   Za każdym razem powinna poprzedzić je analiza, przede wszystkim finansowa, ale również organizacyjna. Obecnie taka współpraca z zewnętrznym podmiotem znacznie rzadziej jest już postrzegana wyłącznie jako sposób redukcji kosztów. Coraz częściej outsourcing kadr i płac, czy też HR ma zmienić cały charakter organizacji.

Jak przekonują eksperci – Firmy coraz odważniej traktują outsourcing jako źródło wiedzy oraz doświadczenia. Wydzielenie na zewnątrz wielu procesów pomaga optymalizować działania w newralgicznych punktach funkcjonowania firmy. Pozwala również uzyskać dostęp do nowych technologii i najlepszych pracowników mówi nam przedstawiciel jednej z firm zajmujących się outsourcingiem kadr i płac.

Outsourcing kadr i płac – tylko dla dużych graczy?

Wbrew pozorom, powierzanie zadań związanych z kadrami, marketingiem, czy też procesami HR na zewnątrz nie jest zarezerwowane jedynie dla dużych podmiotów. Z takiego outsourcingu kadrowo – płacowego chętnie korzystają również mniejsze podmioty, które dzięki temu mogą korzystać z nowinek technologicznych, a także najlepszych specjalistów.

Mniejsze przedsiębiorstwa nie muszą dzięki temu inwestować w zakup drogich systemów. Zresztą przy niewielkiej skali działania firmy, taki wydatek może być po prostu niemożliwy do zrealizowania. Dotyczy to między innymi outsourcingu kadr i płac, gdzie miesięczny abonament na najlepsze systemy może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Outsourcing niesie również sporo korzyści dla większych graczy. Oni z kolei nie muszą martwić się o rekrutację oraz utrzymanie pracowników. Ci doskonale znają sytuację na rynku pracy i chętnie zmieniają swoje miejsce zatrudnienia w poszukiwaniu nowych wyzwań i większych wypłat. Decydując się na powierzenie takich zadań na zewnątrz, nie ma już obowiązku utrzymywania takich pracowników.

Jak wskazują sami przedsiębiorcy – obsługa kadr i płac jest jednym z najważniejszych procesów w organizacji, bez względu na jej wielkość. Obszar ten wymaga wiedzy, dokładności oraz kompetencji, które ciężko pozyskać własnymi siłami. Między innymi dlatego, tak wiele firm decyduje się outsourcing kadr i płac – dodaje prezes jednej z największych firm produkcyjnych w Polsce.