Zawsze marzyłeś o urokliwym domu z pięknym tarasem, który będzie Ci służyć przez długie lata? Warto postawić na deski najlepszego gatunku, które zapewnią perfekcyjny wygląd Twojego tarasu niezależnie do pory roku czy warunków atmosferycznych. Jeszcze do niedawna najczęściej polecanym surowcem do budowy konstrukcji tarasowych było naturalne drewno, jednak z biegiem czasie ta tendencja zaczęła się zmieniać.

Obecnie to deski kompozytowe na taras cieszą się niebywałą popularnością, dlatego coraz więcej producentów materiałów budowlanych zasila swój asortyment właśnie o produkty kompozytowe.

Dlaczego warto kupić deski kompozytowe?

Kompozyt drzewny jako materiał budowlany przeżywa swoje „pięć minut”. Deski tarasowe kompozytowe to tylko jeden z wielu produktów, które zostały zaprojektowane w oparciu o mieszankę polimerowo-drzewną. Ławki ogrodowe, donice, płotki – to tylko kilka przykładów produktów produkowanych z wykorzystaniem polichlorku winylu (znanego również jako PCV) oraz pyłu drzewnego.

Deski tarasowe z kompozytu nie różnią się specjalnie od desek drewnianych jeśli chodzi o ich teksturę i walory estetyczne. Deska kompozytowa nie posiada jedynie słojów wyróżniających naturalne drewno, a poza tym kolor do złudzenia przypomina oryginał. Jest to zasługa zawartości mączki drzewnej, która razem z polimerem termoplastycznym tworzy jednolitą całość.

Deska tarasowa PCV to produkt, który przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom nowoczesnych i estetycznych rozwiązań, ale także zwolennikom proekologicznych produktów. Deska tarasowa kompozytowa to materiał budowlany, który w stu procentach możemy zrecyklingować.

Przewaga kompozytu nad drewnem

Taras kompozytowy posiada parametry techniczne, które przewyższają zalety tarasów drewnianych.  Przede wszystkim, montując deski na taras z kompozytu unikamy przymusu zabezpieczania powierzchni zewnętrznej desek przed czynnikami zewnętrznymi, co jest niestety konieczne w przypadku drewnianych desek. W tej sutuacji zyskujemy dodatkowy czas i pieniądze, które musimy przeznaczyć na żmudną impregnację tarasów drewnianych.

Po drugie, deski plastikowe są w dużym stopniu niewrażliwe na zmienną pogodę, która w naszym kraju potrafi być wyjątkowo kapryśna. Deszcz, grad czy mocne słońce nie są problemem w przypadku deski WPC (ang. Wood Plastic Composite), która posiada powłokę chroniącą strukturę produktu przed deformacjami, rozklejeniem czy ubytkami.

Deska tarasowa to również odporność na ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury. W czasie procesu powstawania deski PCV, jest ona sprasowywana pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, dzięki czemu nie stosuje się mieszanek klejowych czy fug maskujących. Dlatego też deska kompozytowa to produkt w pełni termoodporny, który nie ulega uszkodzeniom mechanicznym.

Ponadto deska tarasowa z kompozytu świetnie sprawdza się jako element wyposażenia ogrodu, w którym często przebywają małe dzieci. Powierzchnia wysokiej jakości desek kompozytowych chroni przed niekontrolowanymi poślizgami, jak również nie posiada charakterystycznych dla drewna drzazg czy nierówności, dlatego jest całkowicie bezpieczna.

Deska tarasowa – cena

Montaż kompleksowych systemów tarasowych nie jest tanią „przyjemnością”. Cena jednego metra kwadratowego samych desek waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, a gdy dodamy do tego koszt zakupu akcesoriów do desek kompozytowych jak listwy maskujące, legary czy klipsy startowe, może wyjść całkiem pokaźna suma. Taras kompozytowy należy jednak potraktować jako dobrą inwestycję w nasz dom i ogród.