Wybór właściwego narzędzia do malowania to nie lada wyzwanie. Każde ma swoje przeznaczenie a decyzja uzależniona jest od rodzaju farby, jakiej zamierzamy użyć. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni pędzel, możemy mieć problem z zaciekami albo z dotarciem do trudnych zakamarków malowanego przedmiotu. Zarówno pędzel jak i wałek muszą dobrze chłonąć farbę i równomiernie ją rozprowadzać po powierzchni. Powinny być zatem dobrej jakości i odpowiednio dobrane do rodzaju farby i wielkości powierzchni. Zasada jest prosta: duży pędzel do dużych powierzchni i mały do małych. Innego pędzla użyjemy do malowania bogato rzeźbionego przedmiotu z drewna, innego do malowania grzejników a jeszcze jednego do malowania ściany.

Po czym poznać dobry pędzel

Dobrej jakości pędzel to taki, który ma gęste, równe i zbite włosie. Przeciągnięcie po nim palcem nie spowoduje odsłonięcia trzonka. Gęstość włosia ważna jest przy nakładaniu farby, bowiem im mniej włosia, tym częściej pędzel trzeba zanurzać w farbie a to z kolei może mieć negatywny wpływ na efekt końcowy malowania. Lepiej zainwestować i kupić droższy pędzel. Mamy wówczas gwarancję, że jego drewniany trzonek jest zaimpregnowany. Dzięki temu nie będzie nabierał wody i puchł, gdy pozostawimy go na jakiś czas w wodzie.

Jak dobrać pędzel do farby i powierzchni?

Jeśli malujemy ścianę potrzebujemy dwóch lub trzech rodzajów pędzli. Do malowania najlepszy będzie ławkowiec. Łatwo pokrywa duże powierzchnie ze względu na to, iż jest szeroki. Przestrzeń przy grzejniku malujemy pędzlem o zakrzywionej końcówce. Do krawędzi najlepiej użyć małego pędzelka o sztucznym włosiu. W narożnikach najlepiej sprawdza się pędzel o kształcie dwóch ściętych stożków połączonych podstawami. Farba akrylowa do drewna matowa jest farbą wodorozcieńczalną. Wymaga zatem użycia pędzla o sztucznym włosiu. Włosie naturalne pod wpływem wody pęcznieje. Pędzle ze sztucznego tworzywa lub mieszane 50 na 50 są najlepsze do farb wodnorozcieńczalnych. Na półce w sklepie malarskim pędzel do farb wodnych oznaczony jest niebieskim kolorem trzonka. Farba akrylowa do drewna może być nanoszona zarówno pędzlem jak i wałkiem. Włosie naturalne nadaje się do glazur i lakierobejcy.

Pędzle do bejcy i impregnatów

mają włosie sztuczne lub w 70% sztuczne. Taki pędzel specjalnego przeznaczenia posiada opaskę do mocowania włosów z tworzywa sztucznego albo z miedzi w przeciwieństwie do zwykłych pędzli, które mają opaski metalowe. Tworzywa sztuczne i miedź nie wchodzą w reakcję chemiczną z bejcą, metal natomiast może powodować przebarwienia.

Rodzaje wałków

Wałki do farby akrylowej wytwarzane są z pianki pokrytej welurową powłoką o gładkim runie do maksymalnie 3 milimetrów. Idealne także będą wałki z mikrofibry. Na dużych powierzchniach najlepiej sprawdzają się wałki duże wykonane z syntetycznych włókien. Bardziej wydajne są wałki o grubszym i dłuższym runie. Doskonale sprawdzają się na chropowatych powierzchniach, surowych tynkach i barankach. Krótsze wałki służą do gęstszych farb i równie dobrze kryją nierówności i chropowate powierzchnie, co wałki długie. Natomiast najkrótsze wałki są doskonałe do ścian gładkich i bardzo gęstych farb.