Wyjazdy zorganizowane rządzą się swoimi prawami, a szczególnie wtedy, kiedy to właśnie my odpowiadamy za część organizacyjną. Tak naprawdę, wcale nie musi być to transport części rodziny na ślub oraz wesele. W wielu przypadkach, wynajem busa bądź autokaru staje się konieczne, gdy chociażby chcemy wyjechać na wspólny urlop w większym gronie znajomych, lub też nadchodzi czas wyjazdu integracyjnego w naszej firmie. Bez względu na powód i okoliczności, potrzebny będzie nam odpowiedni pojazd, który pod każdym względem spełni nasze potrzeby związane z podróżą.

Praktycznie we wszystkich przypadkach, jakie tylko możemy spotkać na swojej drodze w związku z wyjazdem zorganizowanym, odpowiedzią będzie wynajem busów. Będzie to możliwość skorzystania z pojazdu, który w miarę szybko, komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie, dostarczy wszystkich pasażerów do wyznaczonego celu. Jego odnalezienie i dopełnienie wszelkich formalności nie jest niestety takie proste, gdyż koniecznie musimy mieć na uwadze szereg czynników.

Bus, a może jednak autokar?

Nim wybierzemy odpowiedni pojazd, pierwszą kwestią do rozpatrzenia przez organizatora jest liczba pasażerów, która zdeklarowała się do odbycia podróży. Determinuje to bowiem potrzebę wynajmu busa osobowego o takiej pojemności, aby dla nikogo nie zabrakło miejsca. Najlepiej, jeśli przygotujemy sobie stosowną listę, bądź też stworzymy arkusz kalkulacyjny, który dodatkowo świetnie sprawdzi się w wypadku, kiedy konieczne jest uiszczenie stosowanych wpłat przez uczestników. Jeśli to wyjazd w dość małym gronie, wystarczy wynajem busa 9 osobowego, natomiast gdy pasażerów ma być znacznie więcej, konieczny okaże się już autokar na 30 osób, a nawet takie dwa. Pamiętajmy, że samochód ten musi także dysponować odpowiednio ładownym bagażnikiem, aby każdy z pasażerów mógł zabrać ze sobą wszystko to, czego tylko może potrzebować.

Umowę nie tylko należy podpisać!

Moment złożenia podpisu pod umową między firmą przewozową a organizatorem wyjazdu to już jeden z finalnych etapów podczas przygotowywania wyjazdu. Mimo tego, warto abyśmy mogli zapoznać się z umową znacznie wcześniej, a najlepiej poprosić o przesłanie jej wzoru już podczas pierwszego kontaktu z przedstawicielem danego przewoźnika. Mając taką możliwość, będzie po prostu w stanie poznać politykę firmy dotyczącą wielu istotnych dla nas kwestii, jak np. to, kiedy należy dokonać wpłaty zaliczki oraz finalnej kwoty. Dowiemy się również, kto odpowiada za pokrycie kosztów naprawy pojazdu, jeżeli dojdzie do stłuczki lub wypadku drogowego. Poznamy dane kontaktowe kierowców, którzy będą obsługiwać przewóz osób oraz wszelkie numery alarmowe, mogące bardzo się przydać w kryzysowych i trudnych sytuacjach. Wnikliwie należy zapoznać się również ze wszystkimi załącznikami do umowy, jeżeli faktycznie takowe otrzymamy. W wielu przypadkach będzie to chociażby rozbudowany regulamin korzystania z usługi, gdzie możemy odnaleźć ustalony limit kilometrów, a także wysokość opłaty za każdy dodatkowy przejechany kilometr.

Wynajem samego busa, czy może jednak z kierowcą?

Nie da się ukryć, że transport autokarowy to zadanie bardzo wymagające, a osoby zajmujące się kierowaniem pojazdów tego typu, muszą nieść na barkach sporą odpowiedzialność. Pamiętajmy zatem, że i my będzie potrzebować kierowcy podczas naszego wyjazdu, dlatego należy rozważyć dostępne możliwości. Najlepiej jednak, jeśli będzie to wynajem busa z kierowcą, gdyż daje nam to pewną wygodę, związaną z brakiem konieczności samodzielnego planowania trasy, a także poszukiwania odpowiedniego kierowcy na własną rękę.

Zawód kierowcy autokaru lub busa na wielu pasażerów wymaga dużego doświadczenia, aczkolwiek równie istotne okazują się być pewne umiejętności oraz licencje. Z pewnością nie wystarczy samo prawo jazdy, ponieważ konieczne będą również uprawnienia do przewożenia większej liczby pasażerów, a także obsługi tego typu pojazdów. Bez względu na to, czy organizujemy przewozy pracownicze czy też wyjazd rodzinny, kierowca powinien być przez nas dokładnie sprawdzony.