Nie warto ignorować niebezpieczeństw, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Pożar, złodziej, powódź, czy też zasłabnięcie – każdy, kto chociaż raz znalazł się w takiej sytuacji ma doskonałą świadomość z jakim stresem się wówczas człowiek spotyka. W sytuacji, w której liczy się każda sekunda, nie można tracić czasu na znalezienie klucza i naciśnięcie klamki. W odpowiedzi na te potrzeby powstały zamki antypaniczne. Kiedy warto je zastosować?

Zapanowała moda na zamki antypaniczne!

Specjalistyczne zestawy zamków oraz klamek antypanicznych, które określane są terminem antypanicznych od jakiegoś czasu podbijają polski rynek. Rozwiązanie, które jest już dobrze znane na zachodzie, u nas ciągle jest rzeczą nową, ale szybko zdobywa uznanie wśród właścicieli budynków. Takie zamki swoje zastosowanie mają przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej jak szkoły, szpitale, czy też urzędy.

Głównym zadaniem tego rozwiązania jest dawanie ludziom gwarancji niezawodnego bezpieczeństwa. Zamki antypaniczne skonstruowane są w ten sposób, by otworzyć je jednym ruchem ręki nawet, gdy są one szczelnie zaryglowane. ma to oszczędzać czas osób przebywających w budynku w momencie zagrożenia. Stworzone zostały po by, unikać konieczności szukania klucza w stresujących sytuacjach.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, przez naciśnięcie klamki lub specjalnego drążka drzwi otworzą się nawet jeśli są zaryglowane. Z otwarcie takich drzwi nie powinny mieć problemu także dzieci oraz osoby starsze. Cała technologia opiera się o ryglowanie automatyczne lub całkowicie elektryczne, gdzie nie ma konieczności używania klucza.

Funkcje panik – co to takiego?

Tego rodzaju rozwiązanie podzielone zostało na specjalne funkcje, które stosowane są w zależności od potrzeb.

Funkcja panik E w zamkach antypanicznych

Przeznaczona jest do budynków, w których zawsze znajduje się określona liczba osób. Od zewnętrznej strony drzwi wyposażony są w tarczą zaślepiającą, która powoduje, że można otworzyć je tylko za pomocą klucza. Wewnątrz montowana jest natomiast klamka z zamkiem antypanicznym, dzięki czemu łatwo i szybko można otworzyć drzwi od środka. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w domach wielorodzinnych, firmach, magazynach, a także garażach.

Funkcja panik D w zamkach antypanicznych

Funkcja montowana jedynie w drzwiach, które służą do ewakuacji. Przy klasycznym uruchamianiu funkcji antypanicznej, drzwi od wewnętrznej strony zostają otwarte, ale dodatkowo uruchomiona zostaje zewnętrzna klamka. Nie ma wówczas problemów z wejściem do budynku i wyjściem z nie. Ta funkcja zamków antypanicznych poleca est w szczególności w budynkach administracyjnych, szpitalach oraz budynków użyteczności publicznej.

Funkcja panik C w zamkach antypanicznych

Funkcja ta posiada dwustronną klamkę: wewnętrzną z funkcją antypaniczną i zewnętrzną, która jest rozłączona. Drzwi można otwierać z każdej strony za pomocą klucza, jednak jego wyjęcie możliwe jest dopiero po ustawieniu funkcji jałowej. To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w budynkach użyteczności publicznej oraz w urzędach.

Funkcja panik B w zamkach antypanicznych

Przeznaczona została dla budynków o charakterze publicznym. Z obydwu stron drzwi znajduje się klamka. Wewnętrzna ma funkcję antypaniczną i otwierana jest zazwyczaj za pomocą specjalnego drążka, zewnętrzna jest połączona w sposób mechaniczny. Istnieje również możliwość wyłączenia ich paniczności, wówczas do budynku można bez trudu wejść i wyjść.